Biblioteka

A. Jędrak

………………………………………..

EDB – Jan Jagieła 26.05

Temat: Międzynarodowe Prawo Humanitarne.

Przeczytaj i zapoznaj się z tematem na stronie epodręcznika, a następnie zapisz do zeszytu:

Temat: Międzynarodowe Prawo Humanitarne.

  • Międzynarodowe prawo humanitarne jest częścią międzynarodowego prawa publicznego. Prawo to chroni osoby nieuczestniczące i przestające uczestniczyć w konfliktach zbrojnych, a także ogranicza metody i środki prowadzenia tych konfliktów.
  • Podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego to: humanitaryzm, rozróżnianie, konieczność wojskowa, zapobieganie zbędnym cierpieniom oraz proporcjonalność.
  • Międzynarodowa Służba Poszukiwań(ITS) została utworzona po II wojnie światowej w celu organizacji działań ukierunkowanych na tropienie losów i rejestrowanie osób zaginionych w trakcie tego konfliktu.

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

25.05.2020r.

Kochani czytelnicy naszej szkolnej biblioteki,
W ubiegłym tygodniu swoje urodziny obchodziła… Pippi Pończoszanka!!!
Najsilniejsza dziewczynka na świecie, krnąbrny i ciekawski piegusek z rudymi, sterczącymi warkoczami i dwiema różnymi pończochami (Pippi Långstrump) kończy 70 lat!
Pippi urodziła się właściwie 74 lata temu. Pewnego zimowego wieczoru w 1941 roku, kiedy trwała druga wojna światowa, mała chora na zapalenie płuc i leżąca w łóżku siedmioletnia córeczka Astrid Lindgren, Karin, poprosiła mamę, by opowiedziała jej bajkę.
– O czym ma być ta bajka? – Zapytała Astrid swoje dziecko.
– O Pippi Långstrump!
I popłynęła powieść, o supersilnej, zawziętej i zawadiackiej dziewięcioletniej dziewczynce, mieszkającej bez rodziców, ale za to z koniem Alfonso i małpką Nilssonem w wielkiej, acz podupadającej willi Śmiesznotce, z dużym ogrodem, gdzie kwiaty podlewane były
z zasady tylko podczas deszczu.
Historię Pippi zmyślała Astrid na poczekaniu i opowiadała odcinkami przez kolejne wieczory, przez wiele tygodni. Kiedy córka zasypiała, Astrid spisywała na gorąco przygody Pippi. Po paru miesiącach wysłała gotowy maszynopis do wydawnictwa Bonniers, które po trzech latach zwlekania odmówiło publikacji, (myślę, że wydawnictwo to do dzisiaj żałuje swojej decyzji).
Trwało to cztery długie lata, zanim Pippi Pończoszanka ujrzała światło dzienne. Pierwszy, wydany przez wydawnictwo Rabén  Sjögren egzemplarz przygód Pippi mała Karin dostała w prezencie urodzinowym właśnie 21 maja. Książka pojawiła się w sprzedaży w listopadzie 1945 i odniosła natychmiastowy i wielki sukces. Wkrótce, w całej Szwecji, we wszystkich domach, pod każdą choinką dzieci znalazły egzemplarz Pippi Långstrump.
Pippi Pończoszanka stała się przełomem w twórczości kierowanej do dzieci, była odmienna od dotychczasowych moralnych i grzecznych opowiastek, dlatego znaleźli się też tacy, którzy zawzięcie krytykowali opowieść o Pippi. Jednak sukces tej książki był tak ogromny, że zaowocował kontynuacjami, które stworzyły z czasem cykl powieści o Pippi. Dwadzieścia pięć lat później Pippi doczekała się także słynnej ekranizacji.
Fabuły tej książki nie trzeba chyba nikomu opowiadać. Pippi Långstrump przetłumaczona została dotychczas na 92 języki, więc znają ją dzieci (i dorośli) niemal na całym świecie.
(wykorzystano materiały dostępne na www.polkawszwecji. wordpress.com).

Z okazji urodzin Pippi, proponuję lekturę książki, jak również podaję link do strony, na której możecie odsłuchać jej fragment:
https://liblink.pl/WADKbDXfLz

Dla chętnych – część I filmu o dzielnej dziewczynce:
https://liblink.pl/ra2DQd3jDH

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

18.05.2020r.

Drodzy czytelnicy naszej szkolnej biblioteki,
W miesiącu kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich a początek maja poświęcony jest wszystkim bibliotekom ponieważ obchodzimy w tym czasie Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma ona na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w naszym życiu oraz w edukacji.
Zasmakuj w bibliotece – to myśl przewodnia tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
Biblioteka jest tym miejscem, które oferuje książki, bez potrzeby wydawania pieniędzy. Jest dostępna dla wszystkich.
Proponuję Wam obejrzenie zdjęć najważniejszych bibliotek z całego świata autorstwa W. Prycea:

https://liblink.pl/mIP4UCMgJ2

Polecam Wam również felieton o ośmiu słynnych bibliofilach (miłośnikach książek) oraz ich domowych bibliotekach:

https://liblink.pl/qrZAxgvj1V

ZOBACZCIE – NAPRAWDĘ WARTO!!!!

Proponuję również odsłuchanie piosenki o czytaniu książek:

https://liblink.pl/5VsK3ADp9g

Dla wszystkich spragnionych kontaktu z literaturą, polecam w tym tygodniu odsłuchanie (lub przeczytanie) książki pt. Mały Książę napisanej przez Antoine de Saint Exupéry:

https://liblink.pl/3fy67OjaAf


Dla naszych najmłodszych czytelników polecam odsłuchanie bajki W bibliotece czytanej na podstawie książki Najciekawsze bajki przedszkolaka wyd. Greg według opracowania i redakcji p. Agnieszki Antosiewicz oraz p. Marii Zagnińskiej:

https://liblink.pl/qevvmieY2o

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!
11.05.2020r.

Kochani,

W tym tygodniu, biblioteka szkolna zachęca Was do zwiedzania odległych zakątków naszej planety. Tak, tak – wiem…. Nie możemy niestety na razie podróżować w świecie realnym, ale od czego jest książka? Dzięki wspaniałej lekturze, nawet obecnie możemy przeżywać wiele przygód. Dlatego polecam Wam lekturę książki pt. Tomek w krainie kangurów Alfreda Szklarskiego.
Jest rok 1902, czternastoletni Tomek Wilmowski jest uczniem jednego z warszawskich gimnazjów. Syn rewolucjonisty, wychowywany przez rodzinę swojej zmarłej matki – wujostwo Karskich – to błyskotliwy i pomysłowy chłopiec, a przy tym tak samo jak ojciec nienawidzący rosyjskiego caratu. W środowisku nauczycielskim, mimo swojej biegłości w przyswajaniu wiedzy, ma opinię polskiego buntowszczyka. Jego życie odmienia się w dniu, w którym do Warszawy przyjeżdża przyjaciel Andrzeja Wilmowskiego – Jan Smuga. Podróżnik, uznawany za mistrza wśród strzelców, szybko zyskuje nie tylko sympatię młodzieńca, ale i jego szczery podziw. Tomek razem z nim wyjeżdża z Polski – na spotkanie z prawie zapomnianym ojcem i przygodą.
Życzę udanej lektury i oderwania się od naszej obecnej, dość szarej codzienności:

https://liblink.pl/IvTghqkHIj

Akcja tej powieści rozgrywa się w dalekiej Australii. To kontynent niezwykły, wydawać by się mogło – zapomniany przez czas. Żyją tu niespotykanie nigdzie indziej w naturze zwierzęta, jak misie koala czy kangury, które stały się symbolami tego kraju. Na rozmieszczenie zwierząt duży wpływ mają strefy roślinności. W Australii rosną zarówno lasy tropikalne jak i lasy strefy umiarkowanej. Cały środek kontynentu zajmują pustynie i półpustynie, czyli obszary suche,
z odrębną roślinnością. Australia to zarazem kraj doskonale rozwinięty gospodarczo.
Dla wszystkich chętnych, polecam wspaniały film dokumentalny, który stanowić będzie tło dla lektury poleconej Wam książki:

https://liblink.pl/ZeYFegV2XB

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI! 04.05.2020r.

Drodzy czytelnicy,

Nawiązując do minionych świąt państwowych, zachęcam Was do przeczytania lub wysłuchania w formie audiobook-ów kliku naszych, polskich legend.

Artur Oppman – Legendy warszawskie Złota kaczka.

Działo się to dawno temu, tak dawno, że dzisiaj już mało kto o tym pamiętałby, gdyby nie piękna fontanna na dziedzińcu Zamku Ostrogskich przy ulicy Tamka w Warszawie. Fontanna przedstawia małą sadzawkę, na środku której siedzi sobie kaczka w koronie.
To pomnik warszawskiej legendy o Królewnie zaklętej w Złotą Kaczkę i o dzielnym Szewczyku, co wiedziony ciekawością i pragnieniem zdobycia skarbu, odważył się przed wiekami pójść śladami warszawskiej legendy:

https://liblink.pl/yi1O0lg115

Kornel Makuszyński, Marian O wawelskim smoku.
Jest to opisana przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowana przez Mariana Walentynowicza historia króla Kraka i smoka wawelskiego, który zagroził spokojnym mieszkańcom Krakowa. Dzielny szewc Skuba ratuje Kraków przed straszliwym smokiem:

https://liblink.pl/PS8BBGn1YL

Dla naszych starszych czytelników polecam do obejrzenia filmy, które pokazują Polskę od gór do morza:

https://liblink.pl/QkFssjRnwJ
https://liblink.pl/snEo784HcE

Szczególnie polecam ten:
https://liblink.pl/zmgwDzKlXA

Dla wszystkich stęsknionych lektury polecam książkę Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza. Akcja książki rozgrywa się w Kanadzie na Wyspie Księcia Edwarda w Avonllea. Główną bohaterką powieści jest Anna Shirley – obdarzona bujną wyobraźnią i szalenie gadatliwa 11-letnia rudowłosa dziewczynka z sierocińca, która zostaje przygarnięta przez mieszkające na Zielonym Wzgórzu niezamężne rodzeństwo Cuthbertów – Mateusza i Marylę. Cuthbertowie zamierzali zaadoptować chłopca, by mógł pomagać Mateuszowi
w gospodarstwie, ale na skutek pomyłki zamiast chłopca zostaje wysłana do nich dziewczynka…..

https://liblink.pl/jbIP4YmoaL

Biblioteka szkolna ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI! 27.04.2020r.

Kochani,

W tym tygodniu pozostajemy jeszcze w klimacie obchodzonego w dniu 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Biblioteka szkolna pragnie zachęcić Was do zapoznania się z filmami, które w bardzo przystępny sposób pokazują dzieje książki oraz w jaki sposób powstaje książka:

Dzieje książki:

https://liblink.pl/IL0of7G0tN

Jak powstaje książka:

https://liblink.pl/apNL3oFsTX

I ciekawostka – jak zrobić mini książeczkę:

https://liblink.pl/J20uiCCDJu

UWAGA.
Dla wszystkich uczniów, którzy z własnej inicjatywy wykonają swoją mini książeczkę i po powrocie do szkoły przyniosą ją do naszej szkolnej biblioteki – czekają nagrody!

Propozycje biblioteki szkolnej na nowy tydzień.

Starszym uczniom polecamy odsłuchanie książki D. Walliamsa pt. Wielka ucieczka dziadka.
Kiedy Dziadek się zestarzał, zaczęła zawodzić go pamięć. Myślał, że nadal trwa druga wojna światowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Sił Powietrznych……:

https://liblink.pl/O1eWm4h2pn

Wszystkim najmłodszym czytelnikom polecamy tym razem do obejrzenia film pt. Przygody Kota Filemona (odcinek: Kwiecień-plecień):

https://liblink.pl/sMcaLpExxT

Wszystkich Was zachęcam do przyjrzenia się domowym biblioteczkom i odszukania ciekawych książek, które pozwolą miło spędzić chwile domowej kwarantanny.

Aneta Jędrak – biblioteka szkolna (20.04.2020)

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

Drodzy czytelnicy,

Jak co roku, w dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
To coroczne święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespearea podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Mauricea Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęcam Was do zapoznania się z krótką prezentacją (w załączniku).


W tym tygodniu, biblioteka szkolna poleca wszystkim najmłodszym czytelnikom odsłuchanie książki Marii Kruger pt. Witaj Karolciu.
To opowieść o fantastycznych przygodach pomysłowej dziewczynki, którą znamy z pierwszej części tej książki pt. Karolcia. Tym razem Karolcia i jej kolega przeżywają zabawne przygody dzięki czarodziejskiej niebieskiej kredce. Ich mały skarb, podobnie jak niebieski koralik, posiada moc spełniania życzeń. Opowiadanie napisane jest ze wspaniałym humorem i wartko toczącą się akcją. Idealnie nadaje się na pierwszą własną lekturę.

https://liblink.pl/EE8Q0vpIQQ

Dla naszych starszych czytelników polecamy odsłuchanie powieści C.S. Lewisa pt. Opowieści z Narnii  – Lew, czarownica i stara szafa. Opowiada ona historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie. W domu profesora Kirkea odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata Narnii. Rodzeństwo Pevensie pomaga Aslanowi uratować Edmunda z rąk złej Białej Czarownicy, która rządzi Ker – Paravelem i Samotnymi Wyspami od stu lat bezustannej zimy.
Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem.

https://liblink.pl/bL9GIunTux

Biblioteka Szkolna Aneta Jędrak 15.04.2020r.

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

Drodzy czytelnicy,

Podtrzymując klimat Świąt Wielkanocnych, biblioteka szkolna zaprasza Was w tym tygodniu do lektury książki A. Lindgren pt. Dzieci z Bullerbyn – fragment Wielkanoc w Bullerbyn.
Audiobook dostępny na kanale YouTube:
https://liblink.pl/HRXtjpmdXA

Jeśli się Wam spodobało, zachęcam do wysłuchania dłuższego fragmentu opowieści o gromadce dzieciaków z Bullerbyn:
https://liblink.pl/BCIduP1Zdt


UWAGA KONKURS!

Dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły, biblioteka szkolna ogłasza konkurs na wykonanie zakładki do książki w kształcie zajączka.
W jaki sposób wykonać pracę konkursową? – nic trudnego, wystarczy zapoznać się z filmikiem umieszczonym na kanale YouTube i krok po kroku wykonać swoją własną zakładkę. W pierwszym tygodniu po powrocie do szkoły, wykonane przez Was zakładki proszę przynieść do szkolnej biblioteki. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody!!!
Filmik instruktażowy:
https://liblink.pl/7JfRu8kncR

Biblioteka Szkolna Aneta Jędrak 06.04.2020r.

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

Mili czytelnicy,

Zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych. Dlatego też w tym tygodniu, biblioteka szkolna proponuje skorzystanie z audiobooków, które wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Zachęcam również do lektury książek, które z pewnością posiadacie w swoim domowym zaciszu.

Biblioteka szkolna proponuje na ten tydzień:

1. Dla naszych najmłodszych czytelników: książka Sławomira Grabowskiego, Marka Nejmana pt. Przygody kota Filemona

https://liblink.pl/wwHtDZwpwn

Zdaniem małego ciekawskiego kotka świat jest taki niezwykły! Na podwórku i w domu wciąż się tyle dzieje – tu harcują myszy, tam podejrzanie kumka żaba, a z lustra wygląda jakieś dziwne stworzenie. Wszędzie trzeba zajrzeć, wszystko obejrzeć, czasem zrobić groźną minę, a może nawet machnąć pazurzastą łapą?

2. Ponownie proponujemy również bajkę pt.: Brzydkie kaczątko Hansa Christiana Andersena (kanał: bajkowisko.pl).

https://liblink.pl/RQBBowMyyG

3. Dla starszych uczniów polecam krótki fragment książki pt. Nieznane przygody Mikołajka – Jajko wielkanocne:

https://liblink.pl/Hq3nkgINu9


Wszystkim czytelnikom polecam lekturę poniższego artykułu, który przybliża nam tradycje wielkanocne w poszczególnych regionach Polski:

https://liblink.pl/wp8LhMIytO

Biblioteka szkolna życzy wszystkim swoim czytelnikom zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

31.03.2020r.

Drodzy czytelnicy naszej szkolnej biblioteki,
W tym tygodniu przypada Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. To święto obchodzone jest corocznie 2 kwietnia – w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem Dnia Książki dla Dzieci, narodziła się akcja nazwana Nocą z Andersenem. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając
i słuchając bajki. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna Cała Polska czyta dzieciom. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
Z tej okazji zachęcam Was do odszukania w domowych biblioteczkach ulubionej książeczki
z dzieciństwa i przeczytania jej ponownie – emocje gwarantowane!
W związku z tym świętem proponuję Wam przeczytanie bajek i baśni pt.: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Szewczyk Dratewka jak również wykonanie prostej pracy plastycznej w formie kolorowanki. Ciekawą propozycję znajdziecie na stronie: www.e-kolorowanki.eu.
Biblioteka szkolna proponuje na ten tydzień:
1. Dla młodszych czytelników bajka pt.: Brzydkie kaczątko Hansa Christiana Andersena (kanał: bajkowisko.pl).
https://liblink.pl/RQBBowMyyG

2. Dla starszych uczniów polecam książkę Gang godziny duchów autorstwa Davida Williamsa.

https://liblink.pl/kipI4exj2o

Najpilniej strzeżoną tajemnicą londyńskiego szpitala imienia lorda Funta jest to, że działa w nim gang. Gang Godziny Duchów. Sekret przekazywany jest z pacjenta na pacjenta oddziału dziecięcego tej wiekowej placówki. Po przejściu okresu próbnego. Po złożeniu uroczystej przysięgi. Nikt nie powinien się o tym dowiedzieć. A szczególnie dyrektor. Jednak sytuacja się komplikuje, kiedy w piwnicy zostają odnalezione ślady małych stóp
i opon wózka inwalidzkiego…
Posłuchajcie, jak potoczy się ta historia!

ZOSTAŃ W DOMU, CZYTAJ KSIĄŻKI!

Moi kochani,

biblioteka szkolna niestety nie może aktualnie udostępniać Wam książek, ale nie martwcie się bo czytać można
w domu – a nawet trzeba!

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, będę Was (oraz Waszych rodziców
i naszych nauczycieli) zachęcała do spędzania wspólnego czasu z lekturą.

Będę również proponowała korzystanie z bibliotek cyfrowych, wykorzystanie audiobuków dostępnych np. na kanale Youtube.

Z pomocą przychodzą nam m.in. WOLNE LEKTURY – cyfrowa biblioteka, w której znajduje się ponad 5.000 darmowych utworów i ponad 600 audiobuków.

Poniżej podaję adresy stron, na których można bezpłatnie korzystać z literatury:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

Biblioteka szkolna proponuje na ten tydzień:

  1. Dla młodszych czytelników bajka pt.: „Leśne opowieści” autorstwa Marii Weryho. Jej akcja rozgrywa się w starym lesie, który pomimo walk z siłami natury i swoich lat, nadal służy zwierzętom i ludziom jako źródło schronienia i pożywienia.

https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU

  1. Dla starszych uczniów polecam książkę pt. „Był sobie pies” autorstwa W. Bruce Camerona.

To poruszająca i pełna uczuć opowieść o przyjaźni, która jest w stanie przetrwać wszelkie przeciwności losu. Przygoda bezpańskiego kundelka, którego życie zaskakująco się odmienia porwała już serca milionów Czytelników na całym świecie.
Bailey, bezdomny i nie rozpieszczany dotychczas w swoim psim życiu czworonóg, nieuchronnie kończy swój zwierzęcy żywot, aby powrócić w nowym wcieleniu jako przepiękny i uroczy szczeniak. Trafia do domu Ethana – ośmioletniego chłopca. Od tej pory Bailey wraz z nowym opiekunem stają się nierozłączni, pozostają przyjaciółmi
na zawsze i ponad wszystko. Więź pomiędzy tą dwójką jest niezwykła, przepełniona miłością, szacunkiem i oddaniem. Razem przeżywają wiele wspaniałych i radosnych lat. Niestety przychodzi w końcu moment, kiedy pies Bailey odchodzi z tego świata. Jednak nie na długo………J

https://www.youtube.com/watch?v=dZM_tbPvCF4

Wszystkich chętnych zapraszam również do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej pt. „Pozdrowienia z domu!”. Szczegóły znajdziecie pod poniższym adresem internetowym:

https://czasdzieci.pl/konkursy/kon_id,1649,co,opis.html

Do zobaczenia wkrótce!

Aneta Jędrak