Facebook

Gościmy

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

17 kwietnia br. zespół „Dzwoneczki” brał udział w 17. Festiwalu Twórczości Teatralno – Plastycznej „Twórczość Bez Barier” w Katowicach.

Przygotowania trwały już od początku drugiego semestru. Doskonale poznaliśmy dwa utwory – „Poranek” Edwarda Griega oraz „Barcarollę” Jacquesa Offenbacha. Utwory te zostały przez nas zinstrumentowane i zinscenizowane ruchowo. I tak powstało przedstawienie zatytułowane „Obudzić motyle”. Dziękujemy pani Lizie za nieocenioną pomoc plastyczno – kostiumową.
Żeby wypaść na festiwalu jak najlepiej zrobiliśmy kilka prób generalnych, tzn. jak co roku odwiedziliśmy dzieci w przedszkolach. Występ urozmaiciliśmy jeszcze piosenkami o tematyce wiosennej. Jak na razie były to przedszkola z Tarnowskich Gór. Przy okazji promowaliśmy naszą szkołę. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie, i jak zwykle zostaliśmy nagrodzeni nie tylko słodyczami, ale przede wszystkim gromkimi brawami. Po występach w przedszkolach trema na festiwalu, na dużej scenie nie była już taka wielka. Nasza prezentacja bardzo spodobała się Jury festiwalu, które przyznało nam nagrodę Grand Prix. Gratulacje dla wszystkich artystów!!!

Koncert uczniów szkół muzycznych.

16 kwietnia naszą szkołę odwiedzili młodzi artyści ze szkół muzycznych z Bytomia i Katowic. Helenka z klasy V i Klara z klasy IV zagrały na skrzypcach, Magda z klasy VI na flecie, a Julia z klasy VII na waltorni. Każda z uczennic wykonała po dwa utwory: pierwszy z nich był kompozycją barokową (Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha), a drugi – jak przystało na stulecie niepodległości – utworem kompozytorów polskich (Henryka Wieniawskiego, Romana Statkowskiego, Krzysztofa Herdzina). Dziękujemy młodym instrumentalistkom oraz paniom akompaniującym – p. Dolores Madeja i p. Dianie Madeja za wspaniały koncert i możliwość obcowania każdego ucznia naszej szkoły ze sztuką na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

I semestr roku szkolnego 2017/2018 upłynął „Dzwoneczkom” bardzo szybko.

Jak zwykle staraliśmy się wzbogacić naszymi występami wszelkie szkolne uroczystości. Występowaliśmy podczas akademii szkolnych na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości. Zaśpiewaliśmy śląskie melodie ludowe i piosenki górnicze uświetniając „Święto Śląskiej Godki i Szkolnej Czelodki”.
Jak co roku nie zabrakło naszych uczniów w katowickiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zdobyliśmy bilety na koncert edukacyjny z tegorocznego cyklu „Muzyka - blask, mrok, półcień” i 29 listopada wsłuchaliśmy się w muzykę artystyczną. Największe wrażenie wywarł na nas wspaniały utwór Geoega Gershvina –  „Amerykanin w Paryżu”.
Dużo wysiłku włożyliśmy w przygotowanie się do VIII Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i pastorałek „W grudniowe dni kolęda brzmi” w Bytomiu. Do konkursu przegotowała się solistka Karolina Melicka, śpiewając wiązankę mało znanych kolęd śląskich. W swojej kategorii wiekowej zdobyła I nagrodę! Wystąpił też oczywiście zespół „Dzwoneczki”, W tym roku zajęliśmy III miejsce. Gratulacje dla wszystkich zdolnych dzieciaków! (zdjęcie)
Przygotowaliśmy również koncert pastorałek, które wykonaliśmy na uroczystości wręczenia nagród Międzyszkolnego Konkursu Szopek.
Na zakończenie semestru zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Piosenki Zimowej, w którym mógł wziąć udział każdy, kto lubi piosenki i wszelkie inne dźwięki. Swój udział zgłosiło 45 uczniów! Bawiliśmy się wspaniale słuchając wesołych i nastrojowych piosenek o tematyce zimowej w wykonaniu zespołów klasowych i solistów. Niezależne jury w składzie: pani dyrektor Jolanta Stopka,  pani Sylwia Kulesza i pani Aleksandra Wyrwoł wyłoniło sporą grupę zwycięzców. W kategorii grupowej I nagrodę otrzymała klasa I SP, II – klasa III a zet SP, III – klasa III zet Gim, a wyróżnienie klasa II SPP. Wśród solistów zwyciężyli chłopcy! I nagrodę otrzymali Adrian Mańczyk i Wojciech Pidzik, II – Katarzyna Matusik i Tomasz Strąk, III – Paulina Patoń i Miłosz Trzeszczkowski, a wyróżnienia Wiktoria Chojnacka i Jessica Żydek. Gratulacje dla wszystkich biorących udział w konkursie. Zdobywając się na odwagę wystąpienia na forum całej szkoły to wielki sukces! A mnie cieszy fakt, że już pytacie o kolejny konkurs! 

H. Frankowska

W kończącym się roku szkolnym zespół wokalno - instrumentalny i teatralno – muzyczny „Dzwoneczki” nie próżnował.

W I semestrze:

 • przygotowaliśmy oprawę muzyczną akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i Dnia Nauczyciela;
 • zorganizowaliśmy i czynnie braliśmy udział w Szkolnym Konkursie wokalno – recytatorskim „Jesienne nastroje”;
 • przygotowaliśmy spotkanie kolędowe połączone z prezentacją komputerową pt. „Opowieść bożonarodzeniowa”, które zaprezentowaliśmy nie tylko w szkole, ale również w Przedszkolu nr 12 w Tarnowskich Górach;
 • przygotowaliśmy repertuar i wystąpiliśmy na dwóch konkursach kolęd i pastorałek:
  - w XIV Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Dąbrówce koło Toszka – II miejsce;
  - w V Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek „W grudniowe dni kolęda brzmi” w Bytomiu – II miejsce. (Tu oprócz „Dzwoneczków” wystąpili też nasi nauczyciele prezentując swoje umiejętności wokalno – instrumentalne!);
 • wraz z naszymi nauczycielami zaprezentowaliśmy kolędy i pastorałki na radzionkowskim rynku podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

Nagrodą za wytrwałą pracę był dla uczniów wyjazd na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Dzięki uprzejmości organizatora symfonicznych koncertów edukacyjnych mogliśmy wsłuchać koncertu z cyklu „Muzyka w muzyce”.W II semestrze nastawiliśmy się przede wszystkim na działalność teatralno – muzyczną. Przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko”, w którym śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach, tańczyliśmy, prezentowaliśmy nasze zdolności aktorskie. Przedstawienie to zaprezentowaliśmy na konkursach i festiwalach:

 • na XV Festiwalu Teatralno - Plastycznym „Twórczość bez barier” w Katowicach zajęliśmy I miejsce dla zespołu teatralnego oraz nagrodę za „Osobowość muzyczną” dla zespołu wokalno – muzycznego;
 • na Powiatowym Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży w Tarnowskich Górach odebraliśmy I nagrodę. Warto dodać, że naszymi konkurentami byli uczniowie szkół masowych i Domów Kultury całego powiatu!
 • wystąpiliśmy gościnnie na XV Ogólnopolskim Festiwalu Ekspresji w Katowicach organizowanym przez Uniwersytet Śląski i Akademię Muzyczną w Katowicach.Nie zabrakło nas również w przedszkolach. Z wielkim zainteresowaniem zobaczyły nasze przedstawienie przedszkolaki z Radzionkowa, Tarnowskich Gór i Bytomia. „Trasa koncertowa” nie była krótka – rozpoczęliśmy już w marcu, a kończymy tydzień przed zakończeniem roku szkolnego. Serdecznie dziękujemy pani Ani i pani Maryli za nieocenioną pomoc!

Przedstawienie „Brzydkie kaczątko” otwierało także nasz coroczny Festyn Rodzinny, który w tym roku był międzynarodowy! Na festynie zaprezentowaliśmy się też jako zespół wokalny i instrumentalny.    

Zespół „Dzwoneczki” przegotował również program na III Tarnogórski Przegląd Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży zorganizowany przez SOSW w Tarnowskich Górach. Grupa młodsza, ze szkoły podstawowej zagrała i zatańczyła „Gawota” F. Gossec’a oraz „Taniec Odetty”
P. Czajkowskiego zdobywając I nagrodę. Grupa starsza z gimnazjum i SPP zajęła III miejsce wykonując instrumentalnie i inscenizując „Walca” nr 2 Dymitra Szostakowicza. Oczywiście wystąpiliśmy również w Koncercie Laureatów na deskach Tarnogórskiego Centrum Kultury.Zespół wokalno – instrumentalny „Dzwoneczki’ wraz z uczniami i pedagogami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu przygotował również koncert na powitanie międzynarodowej grupy reprezentującej projekt „Erasmus +”. Jak przystało na Polskę – postawiliśmy na naszego najwybitniejszego kompozytora – Fryderyka Chopina. Zaśpiewaliśmy i zagraliśmy piosenki o Chopinie, przygotowaliśmy prezentację komputerową o naszym rodaku, a młodzież z OSM pięknie zagrała jego kompozycje. (Podziękowania dla p. Sylwii za przetłumaczenie prezentacji na język angielski). Dziękujemy też uczniom OSM i pani Dolores Madeja za współpracę. To był już drugi ich występ na terenie naszej szkoły w tym roku szkolnym.

Poniżej prezentujemy filmiki z przedstawienia "Brzydkie kaczątko" oraz walc w wykonaniu uczniów naszej szkoły:

Przed nami już finisz. Jeszcze tylko akademia na zakończenie roku szkolnego i… zasłużony odpoczynek!

„Dzwoneczkom”, wszystkim uczniom i nauczycielom – wspaniałych wakacji!!!

28 kwietnia w PMDK w Tarnowskich Górach został zorganizowany „Powiatowy Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej 2016”.

Udział w nim mogły wziąć amatorskie zespoły taneczne, teatralne i muzyczne działające przy szkołach i Domach Kultury. Zespół „Dzwoneczki” jako jedyny reprezentował szkoły specjalne. Wystąpiliśmy w kategorii „teatr” przedstawiając nasz spektakl muzyczno – ruchowy pt. „Na jagody”. Nieoficjalnie wiedzieliśmy, że nasze przedstawienie bardzo spodobało się jury. Na oficjalne ogłoszenie wyników musieliśmy jednak poczekać do Koncertu Galowego festiwalu.
Nasza cierpliwość została wystawiona na wielką próbę! Ale doczekaliśmy się – w czwartek 12 maja w PMDK im. Jordana w Tarnowskich Górach odbył się Koncert Galowy i ogłoszono wyniki. Zdobyliśmy I miejsce w kategorii teatralnej! Gratulacje!!!

   

10 maja w SOSW w Tarnowskich Górach odbywał się II Przegląd Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie”.

Nasza Szkoła zaprezentowała się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI Szkoły Podstawowej oraz uczniowie Gimnazjum i SPP. Grupa starsza zaprezentowała się w utworze „Gawot” klasycznego kompozytora francuskiego F. J. Gossec’a, wykonując do niego układ rytmiczny, a następnie precyzyjnie realizując akompaniament na instrumentach perkusyjnych. Grupa młodsza zespołu „Dzwoneczki” wykonała „Wiązankę walców” Johanna Straussa: uczniowie klasy IV zatańczyli walce z kukiełkami, a klas V-VI zagrali je na metalofonie, dzwonkach, flecie prostym, trójkącie i janczarach. Jury oceniając nasz występ przyznało uczniom SPP III miejsce, a uczniom SP I miejsce. Wręczenie nagród odbyło się 12 maja na deskach Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach podczas Koncertu Laureatów, na którym ponownie mogliśmy się zaprezentować w „Wiązance walców”. Gratulacje dla wszystkich artystów!!!

 

Pozostałe zdjęcia dostępne są w naszej galerii.

Tradycją naszej szkoły stał się fakt, że gdy tylko nadejdzie wiosna i zrobi się cieplej, zespół artystyczny „Dzwoneczki” wyrusza w „trasę koncertową”.

Prezentujemy to, czego nauczyliśmy się przez długi, jesienno – zimowy czas. Bierzemy udział w festiwalach artystycznych wokalnych, instrumentalnych, teatralnych i cieszymy się z każdego sukcesu. Ale prócz festiwali mamy jeszcze inną formę pokazywania naszych umiejętności i czerpania radości z występów scenicznych. Nawiązaliśmy kontakt z wieloma przedszkolami na terenie Radzionkowa, Bytomia i Tarnowskich Gór. Te, które znajdują się w najbliższej okolicy, mogą oglądać nasze przedstawienia w szkole, przychodząc do nas w ramach Dni Otwartych Szkoły. Do tych dalszych to my jedziemy z naszymi spektaklami teatralnymi. Przedszkolaki i ich Panie  zawsze miło nas przyjmują i traktują jak prawdziwych artystów. A my spełniamy się w rolach „aktorów”. No i przypominają się nam słodkie chwile spędzone w przedszkolu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.