Facebook

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

W dniu 11 kwietnia br. uczniowie kl. II i III Gimnazjum, w ramach obchodów Światowego Dnia Książki, uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-technicznych pt. „Drzewo – życie po życiu” zorganizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie.

Podczas warsztatów przedstawiony został sposób produkowania papieru. Nasi uczniowie samodzielnie wykonywali artystyczny papier czerpany z makulatury i odpadów celulozowych.
Papier czerpany, to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie. Wynaleziony został w Chinach w 105r. W XI w. zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie (półwysep Iberyjski, Sycylia). W 1799r. Luis Nicolas Robert wynalazł maszynę papierniczą, co sprawiło że produkcja papieru czerpanego zaczęła stopniowo się zmniejszać. Powtórnie, pod koniec XX w. wzrosło zapotrzebowanie na papier czerpany z powodu jego walorów artystycznych. W krajach Dalekiego Wschodu produkcja papieru czerpanego trwa nieprzerwanie po czasy współczesne (źródło: wikipedia.org.pl).
W ramach dalszych obchodów Światowego Dnia Książki, biblioteka szkolna przygotowuje kolejne, ciekawe zajęcia związane z książką, jej historią i znaczeniem w naszym codziennym życiu.

 

W połowie  marca wyjazdem na Czantorię nasi narciarze zjazdowi zakończyli bardzo udany sezon.


Minionej zimy szusowaliśmy na stokach Kamesznicy, Rajczy i Wielkiej Czantorii doskonaląc umiejętności zjazdowe. Bardzo nam się  to przyda w następnym sezonie zimowym.

W niezwykłej przygodzie ze sztuką wzięli udział uczniowie klas I-III.

12 marca w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego dzieci wcieliły się w rolę artystów i tworzyły piaskowe obrazy.
Tworzone przy dźwiękach muzyki na podświetlanym stole dzieła zostały uwiecznione na zdjęciach. W dniu dzisiejszym nie liczył się talent, lecz zaangażowanie i wyobraźnia każdego małego artysty.

Z końcem lutego Nasi Uczniowie przebywali na wyjeździe zimowym w urokliwej Kamesznicy.

Podczas  całego pobytu  towarzyszył nam siarczysty mróz i piękna  słoneczna pogoda. Doskonaliliśmy technikę jazdy na nartach na wyciągu w Rajczy. Byliśmy na kręglach w Żywcu i codziennie w hali sportowej w Kamesznicy. Zwiedzaliśmy dawną posiadłość Potockich.

„Idzie dysc, idzie dysc, idzie sikawica.
Uleje, usiece, uleje, usiece Janickowe lica.
Nie lej dyscu, nie lej bo cie tu nie trzeba.
Łobyńdź  góry, lasy, nawróć się do nieba.”

Ta piosenka towarzyszyła nam w czasie „zielonej szkoły” Zakopane 2017 -  ale my się deszczu nie boimy i zakopiańskie ścieżki zwiedzimy!!!!

Jak co roku pierwsze dni polskiej, złotej jesieni grupa uczniów naszej szkoły spędziła aktywnie w Zakopanem-Olczy w pensjonacie „U Reni”, gdzie jesteśmy zawsze mile widziani a pani Renia dogadza naszemu podniebieniu /po powrocie średnia to +2 kilogramy na wadze/. Planowaliśmy przejść kolejne doliny i dolinki. Niestety, pogoda zweryfikowała nasze plany. Zdążyliśmy tylko przejść Doliną Małej Łąki. Nastały deszczowe dni, na które znaleźliśmy plan B: zwiedzanie, odwiedzanie i poznawanie. W Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego poznaliśmy faunę i florę podhalańską a na lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się co wilk je na śniadanie, dlaczego świstają świstaki, gdzie zimują  niedźwiedzie i dlaczego pliszka swój ogonek chwali. Pan Kornel Makuszyński zaprosił nas do swojego domu, w którym pani kustosz opowiedziała nam o co była „Awantura o Basię” i dlaczego Koziołek Matołek nie potrafił dojść do Pacanowa.
Na Starych Krzeptówkach w Sabałowej Chacie wnukowie bajarza opowiadali nam jak żyli górale ponad sto lat temu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach, Kolibę Witkacego i pokłoniliśmy się znanym Polakom spoczywającym na Pęksowym Brzyzku. Te nasze wędrowanie przeplatane było kąpielami w Aqva Parku oraz zawodami na torach kręgielni. W szaflarskim Gorącym Potoku wodę diabli podgrzewają a zapach siarki unosi się nad wszystkimi basenami. Wygrzewaliśmy się w basenach termalnych, gdzie zabawa była wyśmienita. Dziękujemy panu Grzegorzowi Sieczkowskiemu za zorganizowanie tylu atrakcji!!
Pewnego dnia piękne, tatrzańskie szczyty schowały się za mgłą a gdy ponownie się odsłoniły pokazały nam swoją zimową szatę – okryły się śniegową pierzynką. Taki mały przedsmak zimy. U ich stóp zieleniły się hale, na których pasły się krowy. Każda z nich miała zawieszony na szyi dzwoneczek i w ten sposób umilały nam dnie i..noce też. Widzieliśmy schodzące z pastwisk stada owiec.
Niestety, nie samymi przyjemnościami człowiek żyje – były też zajęcia lekcyjne /bez zwolnienia, że paluszek, że główka/. Wieczorami miłe chwile: dyskoteki, konkursy z niespodziankami i kibicowanie polskim siatkarkom /chyba nas nie słyszały/, spacery pod rozgwieżdżonym niebem,że tylko rękę wyciągnąć i jedną sobie zdjąć na pamiątkę. Na zwycięzców konkursów czekała wielka niespodzianka – wyjazd na mecz piłki nożnej u.19  Polska-Irlandia do Gliwic. Warto było dać z siebie wszystko!!
Wszystko, co piękne musi się skończyć i tak powolutku nasz czas w Zakopanem też dobiegał końca. Jeszcze tylko wjazd na Gubałówkę, przejście na Butorowy Wierch i cudowny widok z wyciągu krzesełkowego. Ostatnie zakupy – oscypki, bunce, pamiątki, pożegnanie z Tatrami i ... do zobaczenia za rok.

To wszystko, co widzieliśmy i przeżyliśmy było możliwe dzięki dofinansowaniu wyjazdu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, prywatnym darczyńcom – dziękujemy za dobroć serca oraz bytomskiemu Stowarzyszeniu „Dajmy im szansę”. Dziękujemy Wam za możliwość przeżycia pięknych chwil, wielu wzruszeń oraz podziwiania podhalańskich krajobrazów – Grzegorz Sieczkowski, Natalia Szczęsna, Urszula Wieczorek oraz uczestnicy zielonej szkoły Zakopane 2017.

Fotorelacja z Zakopanego dostępna jest w naszej Galerii.

W dniu 26 września br. uczniowie kl. III Gimnazjum i VII b Szkoły Podstawowej wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

To jedno z najstarszych, a jednocześnie najpiękniejszych polskich miast zachwyciło nas ponownie. Od wczesnych godzin porannych uczniowie spacerowali po uliczkach Starego Miasta podziwiając jego niezwykłą architekturę i klimat. Odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, w której podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza oraz przeszliśmy pod Sukiennicami. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie (wraz z przewodnikiem) Muzeum Katedralnego, Katedry na Wawelu z królewskimi grobami oraz wejście na wieżę, na której znajduje się Dzwon Zygmunta.

Po wizycie w Katedrze Wawelskiej udaliśmy się na dziedziniec Zamku na Wawelu, gdzie w pięknym otoczeniu mieliśmy czas na zrobienie jakże ciekawych zdjęć.
Naszą wizytę na Wzgórzu Wawelskim zakończyliśmy zwiedzaniem smoczej jamy oraz spacerem nadwiślańskim bulwarem.
Takie spojrzenie na Kraków pozwoliło nam poczuć atmosferę miasta bardzo wyjątkowego, pełnego wydarzeń, do którego ciągle chce się wracać.

 

Fotorelacja z wycieczki dostępna jest w naszej Galerii.

W maju 29 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Dusznik Zdroju.

Program wyjazdu był bardzo bogaty i obfitujący w wiele atrakcji. Z pewnością był to wyjazd dla aktywnych. Leniuchowanie, nuda, cisza poobiednia w Dusznikach nie istniały. Na taką stratę czasu nikt sobie nie mógł pozwolić.
Zaraz po przyjeździe do ośrodka zjedliśmy pyszny obiad. Rozlokowaliśmy się w pokojach i szybko do Jana Kazimierza (sanatorium) na basen. Tam na nas czekały makarony, deski, handelki, jacuzzi, wodospad, bicze i wiele innych atrakcji. Po kolacji spacer na pokaz magicznej, kolorowej fontanny, tańczącej w rytm muzyki w Parku Zdrojowym.
W niedzielę od rana przygotowania do całodziennej wędrówki. Najpierw wszyscy chętni do kościoła. Później zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i udział w pokazie powstawania papieru. Następnie wędrówka górskim szlakiem na torfowiska i wieżę widokową. Przejazd autokarem na Zieleniec i  wjazd kolejką krzesełkową na szczyt góry (wszyscy byli odważni!) oraz przejście przez granicę do czeskiego schroniska. Powrót do ośrodka, obiadokolacja i znowu basen i kolorowa fontanna.
W poniedziałek wyjazd do Kudowy Zdroju. Wędrówka do Kaplicy Czaszek i spacer po Parku Zdrojowym oraz odwiedziny w Pijalni Wód. Dużą atrakcją okazała się wizyta w Muzeum Zabawek. Zobaczyliśmy tam min. najbrzydszą lalkę i najstarsze klocki Lego. Z Kudowy pojechaliśmy do kolejnego uzdrowiska Polanicy Zdrój. Tam zaczęliśmy od obiadu i dopiero z pełnymi brzuchami ocenialiśmy uroki miejscowości. Puste butelki napełniliśmy wodą mineralną (bardzo zdrową), a brzuchy smakowitym deserem. Po powrocie do ośrodka kolacja i długo wyczekiwana dyskoteka.
Wtorek to wycieczka do Skalnego Miasta – Adrspach w Czechach. Paszporty i dowody przygotowane. Złotówki na korony wymienione, więc ruszyliśmy w drogę. Szmaragdowe jezioro, niesamowite skały - kształtami przypominające słonie, lwy, rękawicę i wiele innych po prostu wzbudzały zachwyt. Krótka przeprawa łodzią z czeskimi flisakami była świetną rozrywką i dostarczyła dużo śmiechu. Po powrocie do ośrodka przyszła kolej na spacer po Dusznickim Parku Zdrojowym i degustację lokalnej wody mineralnej (samo zdrowie). Oczywiście były też lody. No i jeszcze raz dyskoteka. A rano? Cóż….. śniadanie i wyjazd do domu.
Szybko zleciało. Wszyscy dzielnie znieśli rozłąkę z bliskimi i już planują wyjazd w przyszłym roku.

Foto relacja z wycieczki dostępna w naszej galerii.