Facebook

BohaterON

Gościmy

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.

Pod koniec września klasy: VI „a” i „b” zet SP, I, II i III zet GM oraz I SPP wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Pszczyny. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Zamkowego i Stajni Książęcych.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała od samego rana. Wyruszyliśmy z Radzionkowa autobusem do Katowic, skąd odjechaliśmy pociągiem prosto do Pszczyny. Z dworca kolejowego udaliśmy się spacerkiem pod Zamek Książęcy, którego właścicielami byli magnaci węgierscy Turzowie, dolnośląski ród szlachecki Promnitzowie, książęta Anhalt Köthen-Pless, a po nich hrabiowie von Hochberg, którzy otrzymali tytuł księcia von Pless. Historia pałacu sięga średniowiecza jednak jego obecna szata jest neobarokowa. Muzeum zamkowe posiada około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Dzięki temu możemy obejrzeć jak tutaj wszystko wyglądało za czasów księcia Hochberg von Pless. Fakt ten powoduje, iż zamek w Pszczynie należy do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Z boku zamku możemy zobaczyć jak jednego z wejść pilnuje dwóch wojaków.

Podczas wycieczki po zamku, udało nam się pozwiedzać liczne jego kondygnacje. Oglądaliśmy wspaniale umeblowane komnaty, sypialnie, łazienki, piękne obrazy, porcelanę  oraz trofea myśliwskie. Wnętrza zamku wywarły na nas ogromne wrażenie. Najbardziej podobał nam się westybul, czyli duży hol ze schodami paradnymi, sala lustrzana, w której odbywają się koncerty i ważne uroczystości, pokój myśliwski wypełniony rożnego rodzaju porożami oraz potężna biblioteka. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy pani przewodniczki, która na koniec oprowadziła nas także po Stajniach Książęcych. Po długim zwiedzaniu zmęczeni udaliśmy się do kawiarni, aby się posilić. Smakowaliśmy tamtejszych słodkich specjałów tj. lodów i ciasta.
Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu, mając w pamięci przepiękne zabytkowe wnętrza zamku. Dzięki pamiątkom, które otrzymaliśmy w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, będziemy mogli długo wspominać naszą wspaniałą wycieczkę.

Zdjęcia z wycieczki do Pszczyny dostępne są w naszej galerii.