Facebook

BohaterON

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

W środę 28 listopada klasa VIII zet SP oraz I-II i III SPP pojechały na daleką wycieczkę do Mysłowic, gdzie zwiedziły Centralne Muzeum Pożarnictwa znajdujące się na szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Misją muzeum jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jednym z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów.
Naszych uczniów najbardziej zainteresowały zabytkowe samochody pożarnicze (najstarszy z nich liczył ponad 300 lat!) i motopompy. Każdy z uczniów miał okazję przez chwilę poczuć się strażakiem samodzielnie obsługując zabytkowe pompy strażackie, wysuwając i opuszczając drabiny na wozie strażackim, obsługując sikawkę ręczną, zasiadając w wozie strażackim, a nawet bić wielkim dzwonem ogłaszając alarm.
Zwiedziliśmy również wiele wystaw muzealnych: historyczny zbiór sztandarów z całego kraju, mundurów galowych i bojowych zarówno polskich jak i zagranicznych czy starych, zabytkowych hełmów strażackich. Zaciekawiła nas wystawa figurek „Bawiłem się żołnierzykami” przedstawiająca żołnierzy i powstańców od czasów Bitwy pod Grunwaldem do czasów współczesnych oraz wystawa „Wspólnie na ratunek” w rocznicę powstania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
Wiele ważnych informacji zdobyliśmy uczestnicząc w lekcji muzealnej „Bezpieczny dom”. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych Domu Jednorodzinnego oraz filmów edukacyjnych i bajek edukacyjnych przygotowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się m.in. jak postępować w razie pożaru, jak alarmować straż pożarną oraz jak przeprowadzić bezpieczna ewakuację.