Facebook

BohaterON

Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

27 lutego uczniowie klasy VIII SP, III Gim. i I SBIS uczestniczyli w poranku edukacyjnym z cyklu „Polska w muzyce cudzoziemców” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Podczas tegorocznych koncertów organizatorzy realizują zadanie związane z promocją ojczystej kultury, zastanawiając się, jak nasz kraj, nasz naród widziany był przez twórców muzycznych nie mających polskiego rodowodu, szukając cech charakterystycznych dla naszej kulturowej odrębności w ich dziełach. Okazuje się, że nawet w utworach kompozytorów pochodzących z państw, które dokonały rozbioru Polski, istnieje wiele śladów świadczących o sympatii i solidarności z Polakami. W programach cyklu koncertów muzycy przedstawiają słuchaczom  muzyczne dowody na relacje bratnie, postawy dobrosąsiedzkie i wyrazy uznania dla dokonań naszych rodaków.
Usłyszeliśmy „Suitę d-moll – orkiestrowe opracowanie utworów Chopina” rosyjskiego kompozytora Milija Bałakiriewa, „Koncert warszawski” angielskiego twórcy Richarda Addinsella, cz. II „Rapsodii symfonicznej” czeskiego kompozytora Leoša Janáčka oraz finał o charakterze poloneza „III Symfonii” Piotra Czajkowskiego – również Rosjanina.