R. Rotuski
Dzień dobry,
Szanowni Państwo dzisiaj rozmawiałem z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogiczną w Tarnowskich Górach. W kilku zdaniach napiszę co wiadomo na temat działania Zespołu Orzekającego:
* Zespoły do odwołania przez Ministra Edukacji Narodowej nie będą wydawały nowych orzeczeń – są zawieszone i data ich wznowienia nie jest znana ze względu na dynamiczny rozwój epidemii koronawirusa.
* Zespoły Orzekające, gdy wznowią działalność będą dopuszczały możliwość, aby lekarz pierwszego kontaktu na podstawie dokumentacji lekarzy specjalistów mógł wypełniać: Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia.
– wszystkie wzory dokumentów znajdziecie Państwo do pobrania na stornie internetowej PPP w Tarnowskich Górach: https://liblink.pl/AbWdaQgfIR w zakładce WNIOSKI
* Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna udziela wsparcia psychologiczno – pedagogicznego pod numerem : 537 877 459
* Aktualne informacje znajdziecie Państwo na: https://liblink.pl/AbWdaQgfIR lub https://liblink.pl/x7dM42hUco
Jeśli macie Państwo pytania lub potrzebujecie pomocy proszę o kontakt pod numerem tel.535776188
Pozdrawiam i zdrowia życzę:)
Rafał Rotuski
Pedagog szkolny
Rotuski Rafał (Rotuski Rafał) [Pedagog/Psycholog]
Porady dla Rodziców |
Drodzy Rodzice!
Dla Was i Waszych dzieci to szczególny czas.
W związku z epidemią koronowirusa, a co za tym idzie zamknięciem szkół organizacją zdalnego nauczania znalazłem dla Was kilka porad
To okres – kiedy dziecku możecie poświecić dużo czasu.
Wspólne zabawy, czytanie książek, opowiadanie bajek – to piękny czas, który będziecie mile wspominać. Kiedy spędzacie czas z dzieckiem jesteście z nim na 100% zapewniacie dziecku poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa to również jasno określone wspólnie zasady i reguły oraz ich konsekwentne przestrzeganie.
To czas, kiedy możecie spokojnie słuchać swoje dzieci.
Dzieci, które rozmawiają z rodzicami i otrzymują pomoc przy rozwiązaniu swoich problemów nabywają coraz więcej siły, pewności siebie. Chwalcie swoje pociechy za wysiłki i za osiągnięcia.
Stale powtarzajcie: wiem, że potrafisz, że Ci się uda – to pomoże dziecku uwierzyć w siebie.
Wyznaczcie reguły i bądźcie konsekwentni. Zakazy i nakazy uczą młodego człowieka jak żyć, co jest słuszne a co nie. Pamiętajcie też, że dziecko będzie Was nie raz sprawdzało swoim zachowaniem czy nadal nie wolno tego, co zostało zabronione – dlatego bądźcie konsekwentni.
Pozwólcie dziecku na okazywanie uczuć.
Dziećmi targają różne uczucia, często sprzeczne ze sobą. Dlatego pozwólcie dziecku: płakać, krzyczeć, bać się czy denerwować. Łzy i wściekłość pozwalają rozładować napięcie. Dziecko ma prawo do okazywania złości. Dziecko też ma prawo do wyrażania własnego zdania.
Pozwólcie na samodzielność i własną aktywność dziecka.
– pozwólcie dziecku podejmować własne decyzje np.: jaki ma założyć sweter, co zje na śniadanie itp. Zachęcajcie dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów.
Uczcie porządku i dobrych manier.
Dobre maniery są oznaką szacunku dla innych, jeśli szanujemy innych szanujemy też samego siebie. Ustalcie wspólnie plan dnia. Ucząc norm zachowania, okazując dziecku miłość i szacunek, Państwo Rodzice stajecie się dla swojego dziecka autorytetem.
Akceptujcie
jeśli nie będziecie akceptować dziecka takim, jakie jest, świetnie to wyczuje i wszystkie wysiłki wychowawcze spełzną na niczym.
Pozdrawiam i zdrówka życzę dla Was wszystkich i Waszych Rodzin.