Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Jak co roku, w dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
To coroczne święto ustanowione zostało
w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku.
W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.

Pomysł organizacji święta zrodził się
w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, VicenteClavelAndrés.
23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją
w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i IncaGarcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, JosepaPla i Manuela MejíaVallejo.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, uczniowie zostaną zapoznani
z krótką prezentacją przybliżającą temat książki, procesu jej powstawania oraz poznają najpiękniejsze biblioteki świata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content