Wycieczka do Muzeum Górnośląskiego w Katowicach

W środę 4. marca 2020 roku klasa VIII SP i I BSIS były na wycieczce w Muzeum Śląskim w Katowicach. Cała wyprawa zaczęła się od krótkiego spaceru  po Katowicach i przypomnienia sobie najważniejszych obiektów historycznych na rynku stolicy województwa. Następnie podążyliśmy w kierunku muzeum                          i zakupiliśmy bilety, które już wskazywały na oryginalność wystaw.

Skierowano nas w kierunku szatni, a przejście okazało się atrakcyjną wyprawą przez ciemności prowadzące niemalże chodnikiem kopalnianym. U wylotu krętego korytarza  ukazała się nam ogromna sala z instalacją, którą podglądaliśmy po drodze przez małe okienka.

„Wszechświat pamięci” Chiharu Shioty to tytuł instalacji, która metaforycznie przedstawia związki pamięci.  Później odwiedziliśmy pięć wystaw stałych.

Najpierw spacerowaliśmy po „Galerii sztuki polskiej  1800 – 1945”,                                             a tam znaleźliśmy najcenniejszy obraz w muzeum „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego. Zobaczyliśmy również obrazy innych wielkich twórców, m. in.  J.Malczewskiego.

Byliśmy również w „Galerii sztuki po 1945 roku” oraz w „Galerii plastyki nieprofesjonalnej”.

Później znaleźliśmy się w „Galerii sztuki sakralnej” , gdzie udostępniono nam około 100 obiektów z zakresu rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego późnogotyckich i renesansowo-barokowych z nieistniejących już drewnianych kościołów.

 Jednak największe wrażenie zrobiła na nas interaktywna wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.” Tutaj poznawaliśmy historię naszego regionu               od najdawniejszych czasów po 1989 rok. Można było zobaczyć pierwotne narzędzia, ale także maszyny górnicze, piece hutnicze. Z jednej strony pokazano osiągnięcia nie tylko naukowe Górnoślązaków, ale także obyczajowość i sztukę użytkową różnych okresów historycznych. Postanowiliśmy tutaj jeszcze wrócić, żeby poznać pozostałe wystawy i galerie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content