XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach: 30 maja – 7 czerwca odbywa się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, z którą współpracuje również nasza szkolna biblioteka.
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. W tym roku również Doktor Dolittle obchodzi właśnie swoje 100 urodziny! W tym roku mija 100 lat od wydania pierwszej części przygód sławnego lekarza zwierząt!
Doktor John Dolittle jest lekarzem, mieszka w Puddleby nad rzeką Marsh (Puddleby-on-the-Marsh). Pewnego dnia jego papuga, Polinezja, uczy go języka zwierząt. Od tej pory zostaje weterynarzem. Jest bardzo surowy, kiedy zwierzęta są źle traktowane. W czasie, gdy rozpoczyna się akcja pierwszego tomu, ma prawdopodobnie trzydzieści kilka lat. Opisywany jest jako mężczyzna niewielkiego wzrostu, krępy, ale przy tym sprawny i silny fizycznie. Nigdy nie był żonaty i poza siostrą, która pojawia się w książkach sporadycznie, nie ma krewnych.
Akcja powieści dzieje się w pierwszej połowie XIX wieku. Autor nie lokalizuje jej dokładnie: książki powstawały po I wojnie światowej, a na początku pierwszego tomu cyklu autor użył określenia czasu kiedy wasi dziadkowie byli jeszcze małymi dziećmi. O czasie akcji świadczy opis otoczenia (statki są wyłącznie żaglowe, nie ma jeszcze pociągów, podróżuje się tylko dyliżansami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content