XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach: 30 maja – 7 czerwca odbywa się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, z którą współpracuje również nasza szkolna biblioteka.
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. W tym roku również Doktor Dolittle obchodzi właśnie swoje 100 urodziny! W tym roku mija 100 lat od wydania pierwszej części przygód sławnego lekarza zwierząt!
Doktor John Dolittle jest lekarzem, mieszka w Puddleby nad rzeką Marsh (Puddleby-on-the-Marsh). Pewnego dnia jego papuga, Polinezja, uczy go języka zwierząt. Od tej pory zostaje weterynarzem. Jest bardzo surowy, kiedy zwierzęta są źle traktowane. W czasie, gdy rozpoczyna się akcja pierwszego tomu, ma prawdopodobnie trzydzieści kilka lat. Opisywany jest jako mężczyzna niewielkiego wzrostu, krępy, ale przy tym sprawny i silny fizycznie. Nigdy nie był żonaty i poza siostrą, która pojawia się w książkach sporadycznie, nie ma krewnych.
Akcja powieści dzieje się w pierwszej połowie XIX wieku. Autor nie lokalizuje jej dokładnie: książki powstawały po I wojnie światowej, a na początku pierwszego tomu cyklu autor użył określenia czasu kiedy wasi dziadkowie byli jeszcze małymi dziećmi. O czasie akcji świadczy opis otoczenia (statki są wyłącznie żaglowe, nie ma jeszcze pociągów, podróżuje się tylko dyliżansami).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *